تلفن

وقتی ایران، ترامپ را سر عقل آورد

یک مقام عالی رتبه در دولت آمریکا دیروز جمعه گفت که این کشور همچنان در انتظار تماس ایران است اما تا کنون هیچ تماسی از سوی ایران برقرار نشده است و ایرانی ها هیچ پیامی دال بر اینکه آماده اند پیشنهاد ترامپ برای مذاکرات مستقیم را بپذیرند، نفرستاده اند.

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ یک مقام عالی رتبه در دولت آمریکا دیروز جمعه گفت که این کشور همچنان در انتظار تماس ایران است اما تا کنون هیچ تماسی از سوی ایران برقرار نشده است و ایرانی ها هیچ پیامی دال بر اینکه آماده اند پیشنهاد ترامپ برای مذاکرات مستقیم را بپذیرند، نفرستاده اند. این مسئول – که خواست نامش فاش نشود – به چند خبرنگار گفت که کشورش معتقد است که باید تنش ها را کاهش داده و مذاکرات را آغاز کرد.

تحلیل:

چرخش قابل توجهی که در مواضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران رخ داده است، سیلی دردناکی بر صورت بولتون، پمپئو، بن زاید و بن سلمان و در نهایت نتانیاهو بود.

این چرخش همچنین به خودی خود، حاصل سیلی ایران به ترامپ بود که باعث شد این مرد تا حدی تعادل روحی و روانی و عقلی خود را بازیابد. دیپلماسی ناو هواپیمابر و ناوچه و بمب افکن شاید دیپلماسی کارسازی باشد اما نه در مورد ایران.

ایران هیچ تهدیدی در بزرگترین ناو هواپیمابر آمریکا ندید. تنها چیزی که ایران در حضور این ناو دید، فرصتی برای تحقیر و به زانو درآوردن آمریکا بود. یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته بود این ناو مثل گوشتی زیر دندان ماست.

تمام اختلافات موجود بین کنگره و کاخ سفید و ترامپ و بولتون – پمپئو به طور علنی نمودار شد و هر یک دیگری را به خاطر سیاست های این کشور در قبال ایران سرزنش می کردند. حتی یکی از آنها ارسال ناو هواپیمابر به خاورمیانه را اشتباه دانست. اگر به خاطر قدرت واقعی ایران نبود، اینهه اختلافات بین سردمداران آمریکا آشکار نمی شد.

ایران به جهانیان ثابت کرد که قدرت آمریکا نه در زرادخانه سلاح و نه در ناوهواپیمابر و نه در تعداد نظامیانش بلکه در ضعف طرف مقابل است و این چیزی است که در قاموس ایران وجود ندارد. این قاموس، این زرادخانه بزرگ را چیزی جز انبار آهن پاره نمی بیند.

دیدگاه‌های نوشته

پشتیبانی